Zabytkowy klasztor redemptorystów w limburskiej miejscowości Wittem został wystawiony na sprzedaż – informują holenderskie media. Zakonnicy nie są w stanie utrzymać obszernego budynku, mimo że półtora roku temu w jego części otworzyli hotel (Wittem leży w połowie drogi między Maastricht a Akwizgranem).
 
Mimo że Limburgia jest matecznikiem holenderskiego katolicyzmu, obecnie w klasztorze mieszka tylko sześciu zakonników, jedna siostra zakonna i dwa małżeństwa. Większość z tych osób jest w podeszłym wieku. Zatrudnionych jest dwudziestu pracowników, którym pomaga około stu wolontariuszy.
 
Klasztor w Wittem słynie z monumentalnej biblioteki (jej oryginalne zbiory zostały w latach 70. XX w. przekazane uniwersytetowi w Nijmegen, ale gromadzone są nowe), która stanowi ważną w regionie instytucję kulturalną i organizuje także wystawy oraz koncerty. Jest on głównym holenderskim miejscem kultu św. Gerarda Majelli i znanym centrum pielrzymkowym. W ciągu roku do kaplicy i obrazu św. Gerarda przybywa łącznie 150 tys. pielgrzymów. Redemptoryści nie zamierzają obecnie rezygnować z pracy duszpasterskiej, dlatego nie wystawiają jeszcze na sprzedaż kościoła i przylegających budynków parafialnych.
 
Klasztor w Wittem należy do prowincji św. Klemensa Marii Hofbauera, powstałej w 2005 roku z połączenia prowincji redemptorystowskich obejmujących Holandię, Flandrię, część Niemiec i Szwajcarii, i jest jej siedzibą. Liczy ona obecnie około 250 zakonników, skupionych w 20 placówkach zakonnych.
 
Pierwotnie klasztor w Wittem należał do kapucynów. Zostali oni wygnani w czasie rewolucji francuskiej. W latach 30. XIX wieku opustoszałe budynki klasztorne przejęli redemptoryści. Po ich przebudowie i znacznym powiększeniu otworzyli w nich seminarium duchowne. Z powodu wzrostu liczby powołań seminarium było nadal poszerzane. Największa liczba młodych redemptorystów studiowała w Wittem przed wybuchem II wojny światowej. W latach 60. XX wieku seminarium zostało zamknięte, a działalność klasztoru uległa stopniowemu ograniczeniu.
 
 
Źródła: katholiek.nl, kloosterwittem.nl