Łódź, 11 lutego 2019 roku

Muzyka barokowych mistrzów w Łagiewnikach

Akademia Muzyczna w Łodzi i Klasztor Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach zapraszają na kolejny koncert w ramach cyklu „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze”. W niedzielę 17 lutego recital na łagiewnickich organach zagra Łukasz Mosur – utytułowany asystent z Katedry Organów i Muzyki Kościelnej łódzkiej Akademii. Początek koncertu o godz. 15.00, wstęp wolny (ul. Okólna 185).

W wykonaniu Łukasza Mosura zabrzmią dzieła barokowych mistrzów. Będą to dwa opracowania chorałowe: „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma i „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” Daniela Magnusa Gronaua, a także dwie duże formy – Preludium g-moll BuxWV 149 Dietericha Buxtehudego oraz Preludium i fuga C-dur BWV 545 Johanna Sebastiana Bacha.

Łukasz Mosur jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Studiował również w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Pietera van Dijka. Wykłada w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi także zajęcia w Zakładzie Muzyki Organowej i Sakralnej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu. W Radiu Rodzina Diecezji Kaliskiej prowadzi swoją autorską audycję na temat organów i muzyki organowej zatytułowaną Zacznij od Bacha. Jako solista i kameralista aktywnie koncertuje w kraju i poza jego granicami.

Jest zdobywcą licznych nagród konkursowych: I nagrody na konkursie organowym odbywającym się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Mendelssohn-Eben” w Krakowie, II nagrody na II Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in Memoriam” w Poznaniu, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi, II nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji kompozytorów litewskich na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie (Litwa), II nagrody specjalnej na konkursie Possehl–Musikpreis w Lubece (Niemcy). Za swe osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych zaliczyć można nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium fundacji Ad infinitum, stypendium DAAD Matching-Fund, stypendium Dr. Felix Hinrichsen-Stiftung i in. Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla w Olkuszu.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/luty-2019/153518-recital-organowy-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach