Łódź, 13 września 2018 roku

 

Recital organowy Krzysztofa Wasilewskiego

 

Różnorodnym programem, złożonym z dzieł muzyki organowej od baroku po koniec XIX wieku, wypełniony będzie kolejny recital w Klasztorze Ojców Franciszkanów. Wykonawcą będzie Krzysztof Wasilewski – młody artysta, organista w przyklasztornej parafii. Podczas koncertu zabrzmią organowe gatunki – preludium, suita, fuga, chorał – skomponowane przez m.in.: Nicolausa Bruhnsa, Johanna Sebastiana Bacha i Roberta Schumanna. Koncert odbędzie się 16 września (niedziela) o godzinie 15.00, w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, przy ul. Okólnej 185. Wstęp wolny.

 

Popołudniowy recital rozpocznie wykonanie Praeludium in G barokowego twórcy niemieckiego Nicolausa Bruhnsa. W programie nie mogło zabraknąć kompozycji geniusza organów Johanna Sebastiana Bacha. Krzysztof Wasilewski wykona jeden z jego chorałów O Mensch bewein dein Sünde gross BWV 622. Organową muzykę czasów klasycyzmu w programie koncertu reprezentować będzie siedmioczęściowa Suite du deuxieme ton francuskiego twórcy Louisa Nicolasa Clérambault. Organista zagra także Preludium i fugę na temat B-A-C-H op. 60 nr 6 Roberta Schumanna – romantyczny hołd dla lipskiego kantora. Koncert zakończy się symfonicznym w charakterze Finałem z Sonaty d-moll op. 42 nr 1, późnoromantycznego twórcy francuskiego Alexandre’a Guilmant’a.

 

Krzysztof Wasilewski ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w 2011 roku, w klasie organów prof. dra hab. Piotra Grajtera. Uczestniczył w licznych kursach i seminariach organowych oraz prestiżowych konkursach. Koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie współpracował z Filharmonią Łódzką w wykonaniu dzieł oratoryjnych i symfonicznych, jak np. Requiem A. Lloyd Webbera czy Symfonii Alpejskiej R. Straussa. Obecnie pracuje na stanowisku organisty w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Łodzi-Łagiewnikach.

 

więcej informacji:

http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/wrzesien-2018/152199-recital-organowy-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach