Parafialny Zespół Caritas

  „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40)

    Od ponad 20 lat Caritas w Polsce dołączyła do wielkiej rodziny Caritas Kościoła powszechnego i stała się jedną z największych organizacji pozarządowych. Centrale Caritas już od lat istnieją we wszystkich diecezjach, natomiast nadal trwa tworzenie struktur w parafiach.

    Obecnie także i naszej parafii powstaje Parafialny Zespół Caritas, który pod przewodnictwem ojca proboszcza będzie prowadził dzieło miłosierdzia.

   Chcemy zachęcić Państwa do uczestnictwa w tym dziele poprzez udział i wspieranie podejmowanych inicjatyw.

Tornister pełen uśmiechu

Caritas Łódzka przeznaczyła dla naszej parafii 30 szkolnych plecaków, naszą rolą będzie wypełnić je przyborami szkolnymi, tzw. wyprawką. Każdy plecak będzie przeznaczony dla konkretnego dziecka z naszej parafii. Darczyńcy będą mogli pobrać plecak i zwrócić go w ustalonym terminie już z zawartością. Darczyńcami mogą być pojedyncze osoby, rodziny lub grupy osób. Plecaki będą uroczyście poświęcone a następnie przekazane rodzicom dzieci. Akcja „tornistrowa” będzie przeprowadzona w naszej parafii po raz pierwszy, ale w wielu innych parafiach odbywa się systematycznie od kilku lat przynosząc zarówno wymierne wsparcie dla wielu rodzin jak i radość i satysfakcję darczyńcom.

PEAD – Europejski Program Dostarczania Żywości Osobom Najuboższym

Program umożliwia dostarczanie żywności dla osób potrzebujących, zamieszkujących na terenie parafii i spełniających określone kryteria socjalne: dochód netto poniżej 813 zł dla osoby samotnej lub 684 zł na osobę w przypadku rodzin. Żywność dostarczana będzie jeden raz w miesiącu (m in mąka, ryż, olej, sery, cukier itd.). Osoby spełniające powyższe kryteria proszone są o kontakt z biurem Parafialnego Zespołu Caritas.

Poznaj i pomóż

Jeśli chcesz pomagać innym, a brak Ci czasu na czynne pełnienie wolontariatu, możesz udzielić wsparcia potrzebującym poprzez finansową darowiznę. Kampania “Poznaj i pomóż” daje Ci szansę pomocy konkretnej osobie lub rodzinie. Przekazując określoną kwotę pomożesz osobom w bardzo trudnej sytuacji materialnej, przewlekle chorym, niepełnosprawnym czy też rodzinom wielodzietnym, niepełnym, obarczonym różnego rodzaju problemami. Jeśli zechcesz, otrzymasz pełną informację o tych, których wspierasz, możesz też poznać ich osobiście. A Twoja ofiarność stanie się dla nich wielką pomocą – dzięki Tobie będą mogli kupić podstawowe produkty, nabyć leki, opłacić świadczenia. Dołącz do grona darczyńców!

    Wszystkich potrzebujących oraz tych z Państwa, którzy chcielibyście w jakikolwiek sposób włączyć się w Dzieło Miłosierdzia serdecznie zapraszamy. Punkt zgłoszeń Parafialnego Zespołu Caritas czynny jest w każdy wtorek w godzinach 17-18.

Okno Życia

     Okno Życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna Życia nie są alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. Okno Życia jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki. Potrzeba też z naszej strony konkretnych działań promujących szacunek dla życia. Musimy wspierać materialnie i duchowo rodziny wielodzietne. Być solidarni z matkami i ojcami samotnie wychowującymi dzieci. Najmniejsi są nadzieją lepszego świata i jak uczył Jan Paweł II, są nadzieją również Kościoła.

     Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna Życia:

  • w Potrkowie Trybunalskim – przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9)
  • w Łodzi – przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60)
  • w Pabianicach – przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68)

 

Serdeczna Tablica


    Uruchamiamy dla Państwa tablicę ogłoszeń, na której będzie można umieścić informacje o możliwości pomocy.

Preferowane kategorie to:

  • odzież i asortyment dla dzieci
  • środki zaopatrzenia ortopedycznego (kule łokciowe, balkoniki, wózki, materace przeciwodleżynowe itp.)
  • artykuły gospodarstwa domowego
  • usługi i praca (informacje dla zatrudniających oraz poszukujących pracy)

Ogłoszenia przyjmujemy w godzinach pracy Biura Wolontariatu Caritas – wtorki godz. 17-18.

Serdecznie zapraszamy

Biblioteka

  Parafialny Zespół Caritas proponuje założenie biblioteki. W naszym księgozbiorze mogłyby znaleźć się wartościowe i ciekawe pozycje – powieści, biografie, wspomnienia, literatura faktu a także książki z zakresu problematyki chrześcijańskiej. Sądzimy, że wielu Parafian posiada w domu przeczytane książki, które mogliby przekazać na ten cel. Książki te byłyby udostępnione do wypożyczenia w PZC w porach jego pracy. Prosimy wszystkich chętnych o przekazywanie interesujących książek i zachęcamy innych do ich czytania. W dobie mediów elektronicznych spada liczba osób czytających książki. Starajmy się przeciwdziałać temu złemu trendowi.

Caritas w Sztuce – Stanisław Wyspiański

   W 1895 roku artysta rozpoczął malowanie polichromii w kościele Franciszkanów w Krakowie. Planował ogarnąć całe wnętrze kościoła jedną ideą – nas otacza. Założenie nie zostało w pełni zrealizowane, m.in. nie powstała galeria postaci symbolizujących cnoty i występki ludzkie. Ale artysta zdołał przynajmniej namalować „Caritas” …