Klasztor Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach to miejsce szczególne na mapie Łodzi. Wielu ludzi odwiedza je regularnie, aby zaznać duchowego umocnienia uczestnicząc w pięknych nabożeństwach. Ich piękno doceniają wszyscy nie tylko ze względu na starannie odprawianą liturgię, ale również dlatego, że towarzyszy im muzyka na wysokim poziomie. Organy łagiewnickiego klasztoru od lat zachwycają swoim brzmieniem. Liczni melomani przybywają z różnych zakątków Łodzi, a także spoza naszego miasta, aby posłuchać różnorodnych dzieł literatury organowej solowej i kameralnej. Cykl koncertów ?Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze? cieszy się niesłabnącą popularnością.

Do wykonywania muzyki poważnej niezbędne jest utrzymywanie instrumentu w ciągłej sprawności, a ze wszystkich instrumentów organy wymagają najwięcej zabiegów konserwatorskich w ciągu roku. Składają się bowiem z setek, a czasem z tysięcy ruchomych elementów, drewnianych i metalowych narażonych na ciągłe zmiany temperatury i wilgotności. Ma to wpływ na brzmienie instrumentu i na precyzję z jaką można wydobywać dźwięki. Stąd przed każdym koncertem odbywa się przegląd i strojenie instrumentu przez firmę organmistrzowską. Raz na jakiś czas potrzebna jest również wymiana i regulacja traktury gry, to znaczy połączeń klawiszy z mechanizmem doprowadzającym powietrze do piszczałek. W naszych łagiewnickich organach ostatnia taka naprawa miała miejsce 16 lat temu, a co za tym idzie niektóre elementy traktury uległy degradacji. Aluminiowe kątowniki, które powinny pracować cały czas w jednej płaszczyźnie wyrobiły się do tego stopnia, że zaczęły się poruszać w sposób nieprzewidywalny. Zdarzało się, że przy naciśnięciu jednego klawisza odzywały się również dźwięki sąsiednie uniemożliwiając czystą grę.

Naprawę zlecono firmie Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz, która od początku cyklu koncertów opiekuje się instrumentem. Jest to doświadczony wykonawca, który ma na swoim koncie między innymi budowę nowych organów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i wiele remontów starszych instrumentów. Jego prace można obejrzeć na stronie internetowej www.organmistrz.com. W łagiewnickich organach wymieniono 112 dźwigni kątowych i 112 uchwytów, a także 224 wkładki plastikowe dźwigni, wykonano regulację traktury. Koszt naprawy wyniósł 2216 złotych. Dzięki wsparciu publiczności comiesięcznych koncertów zebrano kwotę 2857 złotych. Pozostałą sumę, jak i kolejne ofiary klasztor przeznaczy na jesienne strojenie instrumentu. Do tej pory każdorazowe przygotowanie do koncertu było opłacane przez Ojców Franciszkanów. Gwardian klasztoru Ojciec Krzysztof Świderek dziękuje wszystkim ofiarodawcom za to, że swoim wkładem przyczynili się do naprawy instrumentu i że dzięki temu nie straci on swoich walorów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z prac remontowych w organach.

 

Krzysztof Wasilewski