Franciszkański Zakon Świeckich

    Franciszkański Zakon Świeckich, który gromadzi się przy naszym Sanktuarium, posiada piękną tradycję jednej z najstarszych grup obecnych przy naszej parafii. Można wręcz powiedzieć, że sława św. Antoniego przygarnęła do Łagiewnik tercjarzy nie tylko z terenu naszej parafii, naszego miasta Łodzi, ale również z pobliskiego Zgierza. Nasze comiesięczne spotkania w drugą niedzielę miesiąca zawsze rozpoczynają się od Eucharystii o godz. 12:30, a następnie mamy swoje spotkania w salce klasztornej. Po krótkiej modlitwie omawiamy sprawy bieżące, by następnie przejść do omówienia konkretnego zagadnienia interesującego naszą wspólnotę. Często poruszane są zagadnienia franciszkańskie, eklezjalne, ciekawe sprawy zaczerpnięte ze średniowiecza, bowiem asystentem naszej wspólnoty jest o. Jerzy, który jest profesorem w naszym WSD w Łodzi-Łagiewnikach oraz uczy na UKSW w Warszawie. Spotkanie kończymy wspólną modlitwą: Koronką do Miłosierdzia Bożego i Błogosławieństwem Bożym. Franciszkanie Świeccy są jednak widoczni również w tygodniu w naszej parafii, ponieważ stanowią grupę udzielającą się charytatywnie przy rozdzielaniu posiłków dla ubogich – można zatem powiedzieć, że kultywują tradycję dobroczynną zapoczątkowaną przez bł. Ojca Rafała Chylińskiego, który przecież w tego zasłynął w naszym klasztorze. 

FZŚ istnieje już od wielu lat przy naszej parafii. Aktualnie przełożonym naszej wspólnoty FZŚ jest br. Jakub Foremniak, a asystentem kościelnym – o. Jerzy Łopat. Do naszej wspólnoty należy 12 profesów po ślubach wieczystych, 2 osoby na junioracie oraz 1 na postulacie a także 2 osoby stałych sympatyków. 

Wielkim bogactwem naszej wspólnoty jest różnorodność wiekowa, zainteresowań oraz wykonywanych zawodów, a tym co nas jednoczy, jest postać i duchowość św. Franciszka z Asyżu oraz naszego o. Rafała Chylińskiego. 

Spotykamy się zawsze w drugą niedzielę miesiąca na Eucharystii o godz. 12.30 a następnie mamy spotkanie w salce św. Franciszka, na które zapraszamy wszystkie osoby zafascynowane postacią Biedaczyny z Asyżu.