?Z Jezusem w Ogrójcu? ? nocne czuwanie Wspólnoty św. Jana Chrzciciel z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek 9/10 kwietnia 2020 r.

                         Po raz trzeci już towarzyszyliśmy Panu w lęku, zwątpieniu i nadziei przed mająca nadejść męką, ale i odkupieniem. Jezus powiedział do apostołów w Ogrójcu: ?Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną?. ?Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe?. Kiedy wrócił do nich powtórnie ?zastał ich śpiących, bo oczy ich były zmorzone snem?. Kiedy usnęli po raz trzeci ?przyszedł do uczniów i rzekł do nich: Śpicie jeszcze i odpoczywacie? A oto nadeszła godzina i Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. Wstańcie, chodźmy! Oto blisko jest mój zdrajca?.

                           Wstańcie, chodźmy! ? na to wezwanie naszą odpowiedzią jest właśnie nocne czuwanie ?Z Jezusem w Ogrójcu?. Wczorajsze czuwanie było wyjątkowo przejmujące, gdyż większość z nas idąc pocieszać i wspierać Pana tak naprawdę szukało pocieszenia i wsparcia w tym, który sam zmagał się z przeraźliwym ludzkim lękiem, ale i z nieziemskim posłuszeństwem Bogu. Wszechogarniająca cisza zamarłego z przerażenia miasta, bliskość Boga w opustoszałym kościele przy blasku świec powodowało, że nasze myśli i lęki splatały się ściśle z lękiem i niepewnością Jezusa. Teraz my mogliśmy doświadczyć wielu tych uczuć, których doświadczał On czekając na mękę. Nasz świat, który rozpadł się przez wroga jakiego nawet nie widać stał się obcy i niebezpieczny. Czas Wielkiej Nocy jest tym czasem, który daje nam odpowiedź na wszystkie nasze pytania. Jeszcze tylko dwa dni i wspólnie zawołamy ?Chrystus Zmartwychwstał ? Prawdziwie Zmartwychwstał?, a wraz ze zmartwychwstaniem: wiara, nadzieja i miłość pokona wszelkie zło, to które było, które jest i które będzie.

Łódź, Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 r.