1. Niedziela Adwentu
3 grudnia 2023

Ogłoszenia duszpasterskie

Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

Trwamy na modlitwie nowennowej ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Kazania i modlitwy nowennowe mają miejsce w dni powszednie podczas Mszy świętej o godzinie 18.00, Natomiast w niedziele na nabożeństwie o godzinie 17.00. Wszystkich czcicieli Matki Bożej Niepokalanej serdecznie zapraszamy.

Roraty

W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich: dorosłych, młodzież i dzieci na Msze Święte roratnie. W naszym kościele będą one odprawiane do 8 grudnia, w połączeniu z nowenną przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 18.00. Natomiast od 9 grudnia Msza roratnia będzie o godzinie 7.00 rano. Przynieśmy ze sobą lampiony albo świece, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Profesja zakonna

8 grudnia, w piątek, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze święte w tym dniu odprawiamy o godzinie 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. Na Mszy św. o godz. 11.00 dwóch braci kleryków złoży uroczyste śluby zakonne. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszych braci.

Warsztaty śpiewu gregoriańskiego

W sobotę 9 grudnia zapraszamy do naszego sanktuarium na warsztaty śpiewu gregoriańskiego. Początek o godzinie 10.00. Szczegółowy program jest wywieszony w gablocie ogłoszeń i na naszej stronie internetowej.

Jubileusz Greccio

800 lat temu 25 grudnia 1223 roku w miejscowości Greccio na terenie dzisiejszych Włoch św. Franciszek z Asyżu upamiętnił narodziny Pana Jezusa, poprzez urządzenie żłóbka i zorganizowanie Szopki Betlejemskiej. Wydarzenie to dało początek wielowiekowej tradycji. W związku z jubileuszem osiemsetlecia tamtego wydarzenia Stolica Apostolska dała możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (czyli spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego) wszystkim wiernym, którzy w okresie od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku:

  • odbędą pielgrzymkę do jakiegokolwiek kościoła franciszkańskiego na całym świecie;
  • wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo oddadzą cześć Dzieciątku Jezus modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem;
  • odmówią modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz wezwą wstawiennictwa Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa oraz świętego Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy żal za grzechy i postanowienie wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków uzyskania odpustu zupełnego, jeśli w sposób duchowy przyłączą się do obchodów jubileuszowych, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, boleści lub dolegliwości własnego życia.

Aby przybliżyć historię tamtego wydarzenia, zapraszamy na specjalne prelekcje, w przyszłą niedzielę – 10 grudnia, które będą wygłoszone po Mszy świętej o godzinie 12.30, oraz po Mszy świętej o godzinie 18.00, którą wygłosi o. Jerzy Łopat Serdecznie zapraszamy.

Wigilia

W związku z tym, że w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, dlatego też, aby nie było konfliktu z wieczerzami wigilijnymi w rodzinach, nie będzie po południu Mszy świętych o godzinie 16.00 i 18.00.

Świece Caritas

Już można zaopatrzyć się w opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritas. Można je nabyć w zakrystii, kancelarii parafialnej oraz sklepiku.

Paczki dla ubogich

Wraz ze wspólnotą św. Jana Chrzciciela rozpoczynamy przedświąteczną zbiórkę produktów żywnościowych o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Zebrane produkty zostaną wykorzystane do przygotowania paczek dla osób potrzebujących pomocy w ramach organizacji na terenie klasztoru corocznej Wigilii Bożonarodzeniowej. Produkty żywnościowe można dostarczać do zakrystii kościoła, kancelarii lub do furty klasztornej. Zbiórkę darów kończymy w czwartek 15 grudnia 2023 roku.

Wigilia dla ubogich

Wieczerza Wigilijna dla osób ubogich odbędzie się 16 grudnia 2023 r. w klasztornych pomieszczeniach Caritas o godzinie 14.00. Wszystkich potrzebujących serdecznie zapraszamy. Po Wigilii zostaną rozdane paczki żywnościowe.

Kiermasz z rękodziełem

W niedzielę 10 grudnia, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Łodzi zorganizują w naszej parafii kiermasz z rękodziełem. Ozdoby będzie można nabyć po Mszach Świętych o godzinie 9.30 i 11.00. Pozyskane środki przeznaczone będą na cele ewangelizacyjne i nagrody dla dziewcząt, które przez cały rok aktywnie uczestniczyły w wolontariacie na rzecz podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości, Stowarzyszenia Zupy na Pietrynie i Hospicjum Łódzkiego.

Pozdrowienia

Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa nadchodzącym tygodniu i owocnego czasu Adwentu.